CARMEY AVDAT

הנגב שלנו

שפע עצום של נופי בראשית, מסלולי טיול ואטרקציות.

אזור הר הנגב מציע שפע עצום של נופי בראשית מרהיבים, כשגולת הכותרת היא ארץ המכתשים – תופעה ייחודית כלל עולמית.
כאן תפגשו את הטבע במלוא הדרו: מגוון מרתק של בעלי חיים וצמחייה מדברית נדירה, בתוך שמורות טבע הגדולות בארץ. איזור הר נגב מציע שפע של מסלולי טיול רגליים, מסלולים אופניים ואטראקציות רבות. הנגב המודרני מזוהה יותר מכל עם דויד בן גוריון ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל. משפטו המפורסם "בנגב ייבחן העם בישראל" מראה על החשיבות העצומה שהוא ייחס לנגב במדינת ישראל המתחדשת. אומנם חזונו מתעכב מעט ומדינת ישראל השקיעה משאבים רבים באזורים אחרים אך בשנים האחרונות ניתן לראות מגמות מרתקות של התיישבות ברוח חזונו של בן גוריון כאשר משפחות מגיעות לנגב מתוך אידיאולוגיה וציונות, וצועדות בשבילים שפרץ עבורם בן גוריון. יישובים קהילתיים שומרי מסורת, מושבים עם חקלאים חדורי מוטיבציה המוכנים להתמודד עם הקשיים הרבים, חוות בודדים, גרעיני מתיישבים לעיירות הפיתוח ועוד. רובם יפתחו את ביתם ויאפשרו הצצה לאורח החיים ולסיבות שהביאו אותם אל הנגב

מאז קום המדינה נחשב הנגב גן עדן להרפתקנים. מטיילי תרמיל שנדדו בין שביליו מבלי לראות נפש חיה, מטיילי 4X4 שהמרחבים הפתוחים של הנגב קוראים להם, מטיילי האופניים שגילו את שבילי העיזים בנגב והפכו אותם לסינגלים אטרקטיביים, מטיילי הסוסים והגמלים הנודדים על גב הסוס או הגמל ממקום למקום ועוד.

פארק ציורי הסלע והאוהל הבדואי של סלאם אל וודג'

מסלול רגלי של כ 4.5 ק"מ היוצא מן החווה, עובר בפארק ציורי הסלע, ממשיך לאוהל הבדואי של סאלם אל וודג' וחוזר לחווה. משך המסלול הוא כשעתיים – 3 שעות. המסלול מסומן בפיקטוגרמות של ציורי סלע עתיקים אותן חרטנו על אבנים מקומיות.
בסוף המסלול מתחברים לדרך עפר בה ממשיכים לאוהל של סאלם אל וודג'. מומלץ לעשות שם אתנחתא עם כוס תה בדואי, פיתה עם לבנה או ליהנות מארוחת ניגובים קלה. (בתשלום).

אפשרות נוספת היא לעלות עם השביל היוצא מן החווה למצפור ליפא גל, לעשות את המסלול הקצר של הפארק ולחזור לחווה באותה דרך. אורכו שלמסלול זה 1 – 1.5 ק"מ וזמן ההליכה הוא כשעה.

מכתש רמון

מכתש רמון, הגדול במכתשי הנגב מתאפיין בשלל נופים מרהיבים ומגוון תופעות גיאולוגיות ייחודיות.

דיונות חול אותן חוצים דייקים בני מליוני שנים, חולות צבעוניים, מעין מים זורמים, קניונים, מצוקים ואף "נגריה" – אתר ייחודי ובו פריזמות אבן חול או בזלת הנראה כמו החצר האחורית בנגריה.

מרחק מכרמי עבדת: 20 דקות נסיעה.

צריף וקבר בן גוריון

אתר עלייה לרגל לכל מי המגיע או עובר בנגב אם במסגרת טיול בית ספר, תנועת נוער, או במסגרת של קבוצות תיירים המגיעות אל הנגב מכל קצות העולם.

הפשטות והצניעות של הצריף בו חי דויד בן גוריון בשנותיו האחרונות, מול גדלות הרוח והחזון המשמשים מודל והשראה לכולנו משאירים במבקר טעם של געגוע ונוסטלגיה לתקופות אחרות.

במדרשת בן גוריון ניתן לבקר באחוזת הקבר של דויד ופולה בן גוריון המוקפת בפארק יפיפה הצופה את נופיו המרהיבים של נחל צין. טיול שקיעה או זריחה מומלצים ביותר

מרחק מכרמי עבדת: 10 דקות נסיעה.

עבדת

העיר העתיקה עבדת, שמשה כעיר מרכזית על דרך הבשמים הקדומה, בין תימן לעזה ונתנה לנוסעים שירותים רבים ומגוונים, את חלקם ניתן לראות בין שרידיה הארכיאולוגיים.

בעיר נמצא גם היקב האזורי הגדול אליו נהרו שיירות הגמלים עמוסי הענבים בעונת הבציר.

במדרונות הקרטון, חצובים מרתפי היין והמחסנים בהם אוכסן הנוזל היקר לפני ששווק על דבשות הגמלים לרחבי הממלכה.

מרחק מכרמי עבדת: 5 דקות נסיעה.

עין עבדת

עין עבדת, גדול המעיינות באזור שדה בוקר, אשר שפעת מימיו זורמים כל השנה בתוך קניון מרשים ביופיו, מהווה אתר ביקור הכרחי לכל מי המגיע להר הנגב. מלכי המצוקים, היעלים נצפים כמעט תמיד, מדלגים על קירותיו הזקופים של הקניון, או שותים ממי המעיין. במסלול – סולמות ( שהרי אנו איננו יעלים) מערות נזירים התלויות על בלימה, מפל זורם, ועצי צפצפה מרשימים בגדלם.

ברמת עבדת, מספר מעיינות נוספים אליהם הגישה מחייבת רכב 4X4 או הליכה רגלית, עין עקב, עין עקב עליון, עין זיק, עין שרב ועוד.

מרחק מכרמי עבדת: 10 דקות נסיעה.

מרכז מבקרים מכתש רמון

מרכז המבקרים מהווה שער כניסה מצוין לשמורת הרמון. במקום תצוגה אור קולית מרהיבה על האזור וסרטוני וידיאו מצוינים העושים חשק להגיע ולטייל בכל אותם מקומות. תחנת מידע אזורית בה ניתן לקבל המלצות על מסלולי טיול, עדכון על מזג אוויר ותנאי השטח, וכן מידע רב על אתרים נוספים בהם כדאי לבקר.

מרחק מכרמי עבדת: 20 דקות נסיעה.

מחוות קדומות לחוות בודדים

לפתוח בוקר צונן עם כוס תה של כוכב ריחני, לנגב פתיר טרי בלבנה מוצפת שמן זית וזעתר ירקרק, למצוץ זית ירוק שבור שהושרה בתרכיז פלפל, שום ושמן מתקתק, לטבול לחם טרי בשמן חדש של השנה לקנח בחריץ גבינת עזים חריפה שזה עתה הבשילה ולסיים ביין חדש מיקב מקומי… (לא לצאת לטיול על בטן ריקה) .

דרך היין היא למעשה רצף התיישבותי חקלאי/תיירותי חדש בהר הנגב. מצומת משאבי שדה ועד למצפה רמון רצף של נקודות התיישבותיות של משפחות בודדות שהקימו חוות חקלאיות. הפרויקט של המועצה האזורית רמת נגב ביחד עם מנהל מקרקעי ישראל, הסוכנות היהודית ובתאום עם הגופים הירוקים (רשות הטבע והגנים והקק"ל) שסייעו לאתר את אתרי החוות ועזרו בהכנת התשתיות בחוות. הפרויקט יצא לדרך לפני מספר שנים ועניין אנשים רבים מכל הארץ כולם חלוצים של שנות ה-2000.

החוות יוצרות אפשרות נעימה של מפגש עם אנשים האוהבים את המדבר ובחרו לחיות בתוכו מעמל כפיים זאת לצד אירוח ותיירות. הזדמנות מצוינת לטעום, להריח, ולמשש את החיים הקדומים אך במופע חדשני ועדכני.

הר הנגב "ארץ החקלאות המתפתחת":
לכל אורך התקופות עסקו כאן בחקלאות, כאן חיו בתקופה הישראלית ואחר כך בתקופה הנבטית והביזנטית עשרות ומאות של חוות בודדים חקלאיות. כאן עיבדו בשיטות שונות עשרות אלפי דונמים חקלאים שחולקו לחלקות משפחתיות ולצד כל חלקה כזו נבנה בית חווה. 

שלושה מסלולים לדרך היין:
מצומת משאבים לכיוון צפון (כביש 222)
מצומת טללים לכיוון מערב (כביש 211)
מצומת טללים לכיוון דרום (כביש 40)

מצומת משאבים לכיוון צפון (כביש 222)
חוות זהר המדבר
מצומת משאבי שדה פונים מערבה לכיוון פארק גולדה. כ 2 ק"מ אחרי הפארק יש פניה ימינה לחוות "זהר המדבר". החווה שייכת למשפחת אפשטיין (זהר ואורן), זוג חקלאים חרוצים המגדלים במקום ענבים ליין, שלווים ויונים למאכל וסוסים בשביל הכיף.
זהר היא אשפית הבישול וכל ארוחה שלה נעשית על פי המצב רוח והחשק של אותו היום. את הארוחות מזמינים מראש (לפחות 8 סועדים), מקפידים לבוא ללא ילדים ולהקצות לפחות שעתיים לארוחה. בזמן הארוחה, המורכבת מ- 6 מנות, יקפידו אורן וזהר לספר ולחלוק אתכם את החיים במדבר בחוות בודדים.
אל תתביישו לבקש עוד ולגרור את אורן לתצפית על הנחלה כולה ולהתרשם מהטיפוח, הסדר והיופי המיוחד שנתנו בני הזוג למקום.
להגיע רק בתאום טלפון: 6573880 – 08
טיפ: כשחוזרים מהחווה לכיוון פארק גולדה חפשו את השלט המכוון למצפור טלי צפונית לכביש. מצפור זה נותן זווית מיוחדת על פארק גולדה על מרחצאות נווה מדבר אחוזת הבריאות החדשה ועל ספינת המדבר אתר אירוח בדואי ורכיבה על גמלים.
בתי הבד של רביבים ורתמים
שני בתי בד פועלים בעונת המסיק ברביבים וברתמים. ניתן לתאם סיור בכרמי הזיתים המושקים במים מליחים להתרשם משמן חלוצה המצוין ולחוות את חווית המסיק בעונה. עשו זאת בתאום מראש דרך מצפה רביבים שהוא לכשעצמו חוות בודדים של שנות ה- 40 ומציג בצורה יפיפייה את החקלאות הניסיונית של תחילת ההתיישבות בנגב ועד להצלחות של ימינו.
טלפון: 6562570 -08.
לאחר הסיור ברביבים חוזרים לכביש משאבי שדה.

מצומת טללים לכיוון מערב (כביש 211)
בית גלריה באשלים
הכביש ממשיך מצומת טללים עד לניצנה ולאורכו פינות חמד לעצירה. הגלריה של מרגלית בישוב אשלים- זהו בית גלריה מיוחד הכולל פסלי חימר ענקיים וקטנים ברוח סיפורי התנ"ך עם עדכון וקריצה לימינו. מרגלית מארחת ונותנת אפשרות לקבל הסבר על כל פסל ופסל ניתן לקבל שמן זית וארוחת בוקר קלות ומענייניות. טלפון :6579704 -08,  8591871 -050.
חוות שיבטה
נמשיך מערבה מהישוב אשלים עד לפניה לחוות שיבטה החווה ממוקמת בתוך העיר העתיקה שיבטה, בבית המשלחות "בית קולט". השנה נסלל כביש חדש לעיר כך שניתן בקלות להגיע ללא צורך ברכב גבוה או בתימרונים מיותרים. עמי ודינה הקימו חווה יפה הכוללת 3 חדרי אירוח אחד מהם מתאים מאד לזוג בירח דבש. השקט
וההסברים של עמי על הגן הלאומי ביחד עם תה מסוגי צמחים שונים שמגדלת דינה במקום עושים את הביקור למיוחד. נייד: 7383802 -050.
חקלאות בקדש ברנע ובכמהין
בשני המושבים ניתן לקבל הדרכות סביב גידולי החקלאות השונים בחממות ובשטחים הפתוחים. אצל זהבה ניתן לתאם סיור חקלאי שבסופו קטיף עצמי של עגבניות שרי מתוקות ויפות. טלפון: 8450201 –052.
אצל חמי צמח ניתן לתאם סיור חקלאי ובסופו טעימות של תוצרי עגבניות השרי שמכינים חמי ואשתו אוקסנה בעיקר ריבות ומרינדות מצוינות.טלפון: 2756225 -052
טיפ: לא להחמיץ ביקור ביקב הקטן בקדש של אלון צדוק לאחר הסבר מאלף על יצור היין וטעימות ניתן גם לרכוש במקום. טלפון: 5354664 -050
עזוז
אמנם זאת איננה חוות בודדים אך מספר המתיישבים במקום הפך את הישוב הקטן והמבודד הזה לריכוז גדול של אומנים, פסלים, נגנים, ומרכז אירוח מדברי ומיוחד.
במקום ניתן ללון, לאכול ולטייל באמצעות גמלים או חמורים לטיולים ארוכים של מספר ימים או לשעות בודדות.
הנסיעה לעזוז דרך ההתיישבות הקהילתית ניצנה כביש צר מוביל עד לעזוז כ- 10 דקות נסיעה. בכניסה לישוב מזלג כבישים סעו בימני ותגיעו לחאן המדברי של עפר הרטוב טלפון: 08-6555788
אם תמשיכו ישר תגיעו למרכז ספא עזוז שזהו צריף מיוחד המונח על צלע ההר ושם איתי מטפל ומארח בצימר. טלפון :6561488 -08.
בעזוז הישוב יש צימרים נוספים לזוגות ולמשפחות "צימרבוס" מיוחד שנבנה על בסיס אוטובוס ישן בידי הזהב של איל טלפון: 052-5292715
עוד בישוב- גבינות עזים של דרור וסיליה 6555889 -08, אומנים שונים ומצפה כוכבים מיוחד פרטים על כל אלה דרך החאן של עפר הרטוב.

מצומת טללים לכיוון דרום (כביש 40) ולחוות כרמי עבדת
מלבד החווה שלנו ישנן במסלול כביש 40 עוד מספר חוות:
חוות בודדים מתנת מדבר
חוות בודדים קורנמל
חוות בודדים נאות
חוות בודדים נחל בוקר
חוות בודדים זית המדבר
חוות בודדים אורליה
​חוות בודדים זמורות עבדת וחוות אבן ארי
חוות בודדים כרמי הר הנגב
חוות בודדים נעם במדבר
סוכה במדבר

איזור הנגב הופך בשנים האחרונות גן עדן לטיולי אופניים בדרום. איזור מדברי עם נופים פתוחים המשתרעים למרחוק ומיעוט יישובים ושטחים מעובדים מאפשרים לרוכבי האופניים לבחור בין מגוון רחב של מסלולים ברמות קושי שונות החל ממספר שעות ועד מספר ימים.מאז ומעולם משך הנגב את ההרפתקנים שבמטיילים, ובאמת הכירו אותו רק בעלי הג'יפים או מטיילי התרמיל. לאחרונה הפך הנגב נגיש יותר גם לטיולי משפחות, לנופש, ולחוויה רומנטית לזוגות עם הקמתם של צימרים בדרום ובתי מלון חדשים. תרבות טיולי האופניים שהתפתחה בארץ בשנים האחרונות הגיעה אל הנגב ושבילי אופניים רבים ואטרקטיביים נפרצו והוכשרו בעזרתו של משרד התיירות והמועצה האזורית.

במסגרת טיולי אופניים בדרום ניתן להגיע עם האופניים מהבית או לשכור אופניים באזור. לצאת לבד, בזוג או בקבוצות גדולות ולהתאים את המסלול לדרגת הקושי והאתגר של כל רוכב.
ישנם סינגלים טכניים מדהימים, מסלולי משפחות למעיינות המדבריים כמו עין עבדת, עין עקב או עין זיק, מסלולים של שעתיים ומסלולים של מספר ימים בהם ניתן לחצות את המדבר לאורכו ולרוחבו.
קיימים טיולי אופניים בדרום באזור שדה בוקר, ירוחם, מצפה רמון, מכתש רמון, עזוז ובארותיים, מכתש גדול, נחל צין, נחל ניצנה, דרך הבשמים, בורות לוץ ועוד.
ניתן לעשות טיולי אופניים בדרום בכל עונות השנה. בחורף היבש הופך הנגב אטרקטיבי בגלל מיעוט הגשמים, באביב בגלל הפריחות המדהימות, בסתיו בגלל מזג האוויר המצוין והשמים המדהימים ואפילו בקיץ בשעות הבוקר המוקדמות ובשעות אחר הצהריים בהן מזג האוויר נוח מרוב המקומות בארץ.

מסלולים
מרכז גיאופן לרכיבה מדברית ממוקם במרכז המסחרי במדרשת בן גוריון.
במרכז הרכיבה ניתן לקבל מגוון שירותים לרוכבי אופניים ולמשפחות רוכבות:

  • תיקוני אופניים – במרכז סדנה מאובזרת לטיפול באופניים מכל הסוגים ובכל הרמות
  • השכרת אופניים – במרכז אופניים ברמה גבוהה לכל המשפחה ולרוכבים מיומנים, כולל אופני ילדים ונוער, לרכיבה באזור שדה בוקר – עבדת.
  • הדרכה –ניתן להיעזר בשירותי מדריכים מיומנים אשר יובילו את מסלולי טיול האופניים בנופים היפים של הר הנגב המרכזי.
  • ייעוץ על מסלולים – ניתן לקבל ייעוץ והכוונה בבחירת מסלולי הטיול לרוכבי האופניים, התאמת רמת הקושי של המסלול לרוכבים, וכל מידע רלוונטי אחר לרוכבי האופניים באזור הנגב.
  • הקפצות לתחילת מסלול או מסופו.
  • חילוץ רוכבים ואופניים מהשטח.

לפרטים נוספים: https://geofun.co.il/he
המידע מוגש כשירות ואינו מהווה המלצה לרכיבה/פעילות כזאת או אחרת. אחריות הרכיבה הינה על הרוכב בלבד.