CARMEY AVDAT

הנגב שלנו

שפע עצום של נופי בראשית, מסלולי טיול ואטרקציות.

אזור הר הנגב מציע שפע עצום של נופי בראשית מרהיבים, כשגולת הכותרת היא ארץ המכתשים – תופעה ייחודית כלל עולמית.
כאן תפגשו את הטבע במלוא הדרו: מגוון מרתק של בעלי חיים וצמחייה מדברית נדירה, בתוך שמורות טבע הגדולות בארץ. איזור הר נגב מציע שפע של מסלולי טיול רגליים, מסלולים אופניים ואטראקציות רבות. הנגב המודרני מזוהה יותר מכל עם דויד בן גוריון ראש הממשלה הראשון של מדינת ישראל. משפטו המפורסם "בנגב ייבחן העם בישראל" מראה על החשיבות העצומה שהוא ייחס לנגב במדינת ישראל המתחדשת. אומנם חזונו מתעכב מעט ומדינת ישראל השקיעה משאבים רבים באזורים אחרים אך בשנים האחרונות ניתן לראות מגמות מרתקות של התיישבות ברוח חזונו של בן גוריון כאשר משפחות מגיעות לנגב מתוך אידיאולוגיה וציונות, וצועדות בשבילים שפרץ עבורם בן גוריון. יישובים קהילתיים שומרי מסורת, מושבים עם חקלאים חדורי מוטיבציה המוכנים להתמודד עם הקשיים הרבים, חוות בודדים, גרעיני מתיישבים לעיירות הפיתוח ועוד. רובם יפתחו את ביתם ויאפשרו הצצה לאורח החיים ולסיבות שהביאו אותם אל הנגב

מאז קום המדינה נחשב הנגב גן עדן להרפתקנים. מטיילי תרמיל שנדדו בין שביליו מבלי לראות נפש חיה, מטיילי 4X4 שהמרחבים הפתוחים של הנגב קוראים להם, מטיילי האופניים שגילו את שבילי העיזים בנגב והפכו אותם לסינגלים אטרקטיביים, מטיילי הסוסים והגמלים הנודדים על גב הסוס או הגמל ממקום למקום ועוד.

פארק ציורי הסלע והאוהל הבדואי של סלאם אל וודג'

מסלול רגלי של כ 4.5 ק"מ היוצא מן החווה, עובר בפארק ציורי הסלע, ממשיך לאוהל הבדואי של סאלם אל וודג' וחוזר לחווה. משך המסלול הוא כשעתיים – 3 שעות. המסלול מסומן בפיקטוגרמות של ציורי סלע עתיקים אותן חרטנו על אבנים מקומיות.
בסוף המסלול מתחברים לדרך עפר בה ממשיכים לאוהל של סאלם אל וודג'. מומלץ לעשות שם אתנחתא עם כוס תה בדואי, פיתה עם לבנה או ליהנות מארוחת ניגובים קלה. (בתשלום).

אפשרות נוספת היא לעלות עם השביל היוצא מן החווה למצפור ליפא גל, לעשות את המסלול הקצר של הפארק ולחזור לחווה באותה דרך. אורכו שלמסלול זה 1 – 1.5 ק"מ וזמן ההליכה הוא כשעה.

מסלולי רכיבה על אופניים ומסלולים רגליים באיזור הר ערקוב

3-4 שעות | בינוני עד קשה
איזור טיולים חדש ומרתק שסומן לאחרונה ונפתח לקהל.
מגוון של מסלולי רכיבה על אופניים מן האטקרקטיביים שיש לנגב להציע, מסלולי הליכה למיטיבי לכת ומשפחות ואטרקציות רבות בנושאים הסטוריים וארכיאולוגיים כציורי סלע עתיקים.
מבני קבורה מלפי 4200 שנה , חוות חקלאיות קדומות ועוד.

נחל חוורים עין עבדת
מסלול מעגלי היוצא מן החווה דרך נחל חוורים ועין עבדת משך הטיול כ – 4-5 שעות. תאור המסלול:
יציאה מן החווה בדרך העפר, חציית הכביש לצידו המזרחי שם צמוד לכביש הולכים צפונה על דרך העפר המקבילה לכביש. בסוף הירידה פונים ימינה ונשפכים לאפיקו של נחל חוורים – המסלול מסומן באדום. בהמשך הנחל הסימון משתנה ולקראת סופו יש לקחת את הסימון השחור לעין עבדת. הליכה דרומה על הכביש עד הכניסה לשמורה (הכניסה בתשלום יש להתעדכן בשעות הביקור). הליכה בקניון דרך המעיין והבריכה טיפוס במדריגות החצובות בסלע דרך חורשת צפצפות הפרת וטיפוס נוסף בסולמות הברזל ומערות הנזירים עד לראשו של הקניון.
שם מומלץ לגשת לתצפית מראשו של המפל הגדול של עין מעריף ( 60- מטר גובהו). משם ניתן לחצות את המישור חזרה אל החווה (שביל זה אינו מסומן בשטח).

מכתש רמון

מכתש רמון, הגדול במכתשי הנגב מתאפיין בשלל נופים מרהיבים ומגוון תופעות גיאולוגיות ייחודיות.

דיונות חול אותן חוצים דייקים בני מליוני שנים, חולות צבעוניים, מעין מים זורמים, קניונים, מצוקים ואף "נגריה" – אתר ייחודי ובו פריזמות אבן חול או בזלת הנראה כמו החצר האחורית בנגריה.

מרחק מכרמי עבדת: 20 דקות נסיעה.

צריף וקבר בן גוריון

אתר עלייה לרגל לכל מי המגיע או עובר בנגב אם במסגרת טיול בית ספר, תנועת נוער, או במסגרת של קבוצות תיירים המגיעות אל הנגב מכל קצות העולם.

הפשטות והצניעות של הצריף בו חי דויד בן גוריון בשנותיו האחרונות, מול גדלות הרוח והחזון המשמשים מודל והשראה לכולנו משאירים במבקר טעם של געגוע ונוסטלגיה לתקופות אחרות.

במדרשת בן גוריון ניתן לבקר באחוזת הקבר של דויד ופולה בן גוריון המוקפת בפארק יפיפה הצופה את נופיו המרהיבים של נחל צין. טיול שקיעה או זריחה מומלצים ביותר

מרחק מכרמי עבדת: 10 דקות נסיעה.

עבדת

העיר העתיקה עבדת, שמשה כעיר מרכזית על דרך הבשמים הקדומה, בין תימן לעזה ונתנה לנוסעים שירותים רבים ומגוונים, את חלקם ניתן לראות בין שרידיה הארכיאולוגיים.

בעיר נמצא גם היקב האזורי הגדול אליו נהרו שיירות הגמלים עמוסי הענבים בעונת הבציר.

במדרונות הקרטון, חצובים מרתפי היין והמחסנים בהם אוכסן הנוזל היקר לפני ששווק על דבשות הגמלים לרחבי הממלכה.

מרחק מכרמי עבדת: 5 דקות נסיעה.

עין עבדת

עין עבדת, גדול המעיינות באזור שדה בוקר, אשר שפעת מימיו זורמים כל השנה בתוך קניון מרשים ביופיו, מהווה אתר ביקור הכרחי לכל מי המגיע להר הנגב. מלכי המצוקים, היעלים נצפים כמעט תמיד, מדלגים על קירותיו הזקופים של הקניון, או שותים ממי המעיין. במסלול – סולמות ( שהרי אנו איננו יעלים) מערות נזירים התלויות על בלימה, מפל זורם, ועצי צפצפה מרשימים בגדלם.

ברמת עבדת, מספר מעיינות נוספים אליהם הגישה מחייבת רכב 4X4 או הליכה רגלית, עין עקב, עין עקב עליון, עין זיק, עין שרב ועוד.

מרחק מכרמי עבדת: 10 דקות נסיעה.

מרכז מבקרים מכתש רמון

מרכז המבקרים מהווה שער כניסה מצוין לשמורת הרמון. במקום תצוגה אור קולית מרהיבה על האזור וסרטוני וידיאו מצוינים העושים חשק להגיע ולטייל בכל אותם מקומות. תחנת מידע אזורית בה ניתן לקבל המלצות על מסלולי טיול, עדכון על מזג אוויר ותנאי השטח, וכן מידע רב על אתרים נוספים בהם כדאי לבקר.

מרחק מכרמי עבדת: 20 דקות נסיעה.

השנים האחרונות מביאות הרבה עדנה לנגב. האזור, ששנים נחשב לשומם ומרוחק עם אפשרויות מעטות, התפתח מאוד וכיום אטרקציות בדרום כוללות אפשרויות רבות ומגוונות מתחומי עניין שונים. מומלץ ליצור קשר עם המפעיל לשאלות ובירורים.

שחר ארגמן – שיעורי יוגה בחווה
0509060722

גיאופן השכרת אופניים
052-5891099 – זמינים בווטסאפ
לאתר של גיאופן
(מדרשת בן גוריון ומצפה רמון)

איילת קוגל – טיפולי מסאג' בקליניקה שלה במדרשת בן גוריון
052-5364966
(מדרשת בן גוריון ומצפה רמון)

קובי בר אור – טיפולי מסאג', מגיע גם לטיפולים בחווה.
054-4660588
(מדרשת בן גוריון)

חיים ברגר – תצפית כוכבים, טיולי ג'פים, סיורי גמלים, ספארי לילה.
054-5343797
(בקרבה למצפה רמון)

משה גלנץ – סדנת בירה, תצפית כוכבים.
052-7276100
(ירוחם)

נועה ברנט – סדנת צילום בסמארטפון.
052-3379031
(פתחת ניצנה)

אירוס חיון – סדנאות צילום וצמחי מרפא.
052-3691730
(מצפה רמון)

רינת בר נצר – סדנת קרמיקה.
050-2036923
(מדרשת בן גוריון)

אלה מילוא – סדנת תכשיטנות.
050-3303251
(כמהין)

חווית אירוח בדואי
בהר הנגב חיים בדואים רבים. חלקם שומרים על אורח חיים מסורתי, חיים באוהלים, רועים את עדרי הצאן והגמלים, ומכינים את ארוחותיהם על מדורה. במרחב פזורים מספר אוהלים תיירותיים בהם ניתן לחוות את החוויה הבדואית, לשתות כוס תה שרתח על מדורה, לאכול פטיר ולבנה טרייה ולשמוע על אורח חייהם של הבדואים. בנוסף, יש באזור מספר משפחות בדואיות, העוסקות באירוח, בהן ניתן לבקר באוהל המשפחה ולחוות חוויה אותנטית יותר.

יאהלה – yahala salm camp אצל סאלם
054-3510824
אוהל בדואי מסורתי אותנטי בלב המדבר, בו תוכלו ליהנות מהכנסת אורחים נעימה ולשמוע עוד על אופי חיי הבדואים בעבר ובהווה מפיו של סאלם ואחר כך להתפנק באוכל טעים ואותנטי ממעשי ידיה של נג’אח.

האוהל של עיד אל קשחר
053-7762166
אירוח בדואי מסורתי עם הסבר על חייהם של הבדואים לאורך השנים. תוכלו להנות מטיולי גמלים, טיולים לאתרים ארכיאולוגים באזור, תצפית כוכבים, סדנאות הכנת חוטים ויצירת שטיחים ותכשיטים בעבודת יד

להלן מספר אפשרויות הסעדה באזורנו. מומלץ לוודא מראש, שבית העסק פעיל במועד הגעתכם ולהזמין מקום מראש

החבית (בר ומסעדה)
📍מצפה רמון
פתוח בימי ראשון- חמישי 13:00-22:00
08-658-8226

סוסומיה: (מטבח ים תיכוני)
📍מצפה רמון
פתוח בימי ראשון, רביעי-שבת 14:00-22:30
רצוי להזמין מקום מראש 055-318-2300

פאב הברך: (בר ומסעדה)
📍מצפה רמון
פתוח בימי שני-שבת 20:00-2:00
052-697-5971

קפה גינה (קפה מסעדה)
📍מצפה רמון
פתוח בימי שלישי-שבת
050-6492151

קפה קיבוץ (קפה מסעדה)
📍מצפה רמון
פתוח בימי ראשון-שישי
050-6062652

הכנעניה (בית קפה ומעדנייה)
📍מדרשת שדה בוקר
פתוח בימי ראשון-שישי 9:00-15:00
058-727-4965

פאב 40 (בר ומסעדה)
📍קיבוץ טללים
פתוח בכל ימות השבוע בשעות 12:00-23:00
058-501-1712
המידע ניתן כשירות עבורכם ואין לנו כל אחריות לטיב השירות בעסקים אלה

דילוג לתוכן